Hladnjak za vino vjerojatno je san svakog ljubitelja vina. Optimalno skladištenje pojedinih sorti. Temperatura, vlaga, svjetlo i položaj savršeno se prate. Na taj način možete uživati u svom omiljenom vinu u bilo kojem trenutku i znate da ono treba imati okus baš onako kako treba, a ne drugačije. Vina se mogu oštetiti na mnogo načina ako se nepravilno skladište, a mogu čak i apsorbirati arome druge hrane. Zato smo sigurni da svatko tko cijeni finu kapljicu treba hladnjak za vino. U našem vodiču za kupnju hladnjaka za vino, pokazat ćemo vam što je zaista važno pri kupnji!
Hladnjak za vino: usporedba karakteristika i performansi
Usporedite i saznajte što vam treba: Vrlo je važno da vaš hladnjak za vino može dobro služiti dugo vremena. Koliko velik treba biti? Gdje ga želite postaviti? Treba li više zona? Želite li hladnjak za vino ili hladnjak za vino s kontrolom temperature? Kolika mora biti klimatska klasa hladnjaka? Sve su to pitanja na koja biste trebali odgovoriti. Pomoći ćemo vam da pronađete odgovor upravo sada. Upoznat ćemo vas s različitim vrstama i funkcijama hladnjaka za vino. Tako ćete biti dobro informirani i točno znati koji će vam hladnjak obogatiti život.
Ultimo 20 Uno, mala vinoteka
Vrsta proizvoda
Ultimo 20 Uno
Mali hladnjak za vino velikog kapaciteta. U ovaj hladnjak može stati do 20 boca. Panoramska staklena vrata i upravljačka ploča s vanjske strane olakšavaju rukovanje i skladištenje
Fleksibilan: samostojeći hladnjak za vino elegantnog izgleda
Dimenzije koje štede prostor
S UV zaštitom: Panoramska staklena vrata i dalje štite od svjetlosnog zračenja
Mali hladnjak za vino može biti vrlo koristan. Ako nemate puno prostora, ovaj model je idealan. Hladnjak ima jednu zonu hlađenja. Pomoću upravljačke ploče na vratima možete namjestiti temperaturu od 5 do 18 °C i idealno pohraniti svoja omiljena vina. Zahvaljujući jednostavnom i elegantnom dizajnu, hladnjak će zablistati na svakom mjestu. 4 metalne ladice se mogu ukloniti, a LED svjetlo unutar njih se može uključiti i isključiti po želji.
Prednosti:
zauzima malo prostora
Izrađen od nehrđajućeg čelika u crnoj boji
Samostojeća i s velikim unutarnjim prostorom
Nedostaci
nije ugrađeni uređaj
Jedna zona hlađenja
Vinovilla Grande 165, ugradbeni hladnjak za vino s kontrolom klime
Vrsta proizvoda
Vinovilla Grande 165, ugradbena
Veliki hladnjak za vino elegantnog dizajna: Ovaj hladnjak je prikladan za do 165 boca i čudo je od prostora. Boce se skladište u zoni od 5-20 °C i posebno su dobro zaštićene od vibracija.
Umjetnik pretvorbe: Može se koristiti kao ugradbeni ili samostojeći hladnjak.
Ako zaista želite imati puno prostora za svoje vino, najbolji izbor je veliki hladnjak za vino, primjerice Vinovilla Grande. Zahvaljujući kompresijskom hlađenju, filteru s aktivnim ugljenom i zaštiti od vibracija, nudi savršene uvjete za zaštitu uskladištenog vina. Drvene police su podesive po visini kako bi vam pružile maksimalnu fleksibilnost. U pakiranju je i naprava za odlaganje prikladnih šalica.
Prednosti
Kontrolna ploča na dodir
Puno prostora za pohranu
Sa zaštitom od vibracija, a u isto vrijeme iznimno tih
Nedostaci
Zauzima relativno mnogo prostora
Jedna zona hlađenja
Vinsider 41, Built-In Duo Onyx Edition, ugradbeni vinski ormar
Vrsta proizvoda
Vinsider 41 ugradbeni, Duo
Elegantna instalacija u kuhinji, baru ili drugom mjestu: ovaj ugradbeni hladnjak za vino opremljen je s dvije zone hlađenja.
Ovaj 2-zonski hladnjak za vino omogućuje raznolik izbor vina. Na primjer, možete čuvati crno i bijelo vino na različitim temperaturama u isto vrijeme kako biste zadovoljili različite zahtjeve. Hladnjak je ugradbeni uređaj pa ga možete ugraditi u kuhinju, dnevni boravak ili šank.
Prednosti
Dvije rashladne zone za savršeno skladištenje
kompaktan dizajn za do 41 bocu vina
intuitivna upravljačka ploča osjetljiva na dodir
Nedostaci
Nije za samostojeću upotrebu
Barossa 77 Duo, hladnjak za vino, 2 zone
Vrsta proizvoda
Barossa 77 Duo, vinoteka
Ova vinska vitrina nudi prostor za 77 boca u 2 rashladne zone. Zahvaljujući elegantnom crnom dizajnu i zatamnjenom prednjem staklu od 3-slojnog sigurnosnog stakla, nijedna želja neće ostati neispunjena.
Noble: sa zatamnjenim staklom
Velika: S prostorom za 77 boca u dvije rashladne zone
Elegantan crni dizajn, zatamnjeno staklo i drvene rešetke za praktično skladištenje vina. To je idealan način za čuvanje šampanjca, pjenušavog vina, prošeka, roséa, bijelog ili crnog vina. Hladnjak se može elegantno integrirati bilo gdje i tako postati pravi poznavatelj vina.
Prednosti
Vrlo plemenit dizajn u crnoj boji
Prostor za 77 boca
Precizno hlađenje i unutarnje osvjetljenje LED
Nedostaci
-
Usporedba hladnjaka za vino
Ultimo 20 Uno, hladnjak za vino
Vinovilla Grande 165, ugradbeni hladnjak za vino Uno
Vinsider 41, ugradbeni hladnjak za vino Duo Onyx Edition
Barossa 77 Duo, hladnjak za vino
Kapacitet (boce)
20
165
41
77
Dimenzije
otprilike 43 x 63 x 50 cm
59,5 x 176 x 70 cm
59,2 x 88,5 x 56 cm
48 x 128,5 x 64 cm
Težina
17 kg
90 kg
45 kg
48 kg
Klasa energetske učinkovitosti
G
G
G
G
Broj rashladnih zona
1
1
2
2
Radna buka
41 dB maks.
49 dB maks.
38 dB maks.
42 dB maks.
Posebne funkcije
- Upravljanje: ploča osjetljiva na dodir - unutarnja LED rasvjeta - ovjes vrata: desno, ne može se mijenjati
- upravljačka ploča osjetljiva na dodir - samostojeći i pogodan za ugradnju - šarke za vrata: desno
- upravljačka ploča osjetljiva na dodir - unutarnja rasvjeta - ovjes vrata: desno, ne može se mijenjati
- ploča na dodir - bijelo unutarnje LED osvjetljenje - šarke za vrata moguće s obje strane
Pronalaženje pravog hladnjaka za vino
Nakon što smo predstavili razne modele, sada je na vama. Pronađite svoj idealan hladnjak za vino tako što ćete se zapitati što točno želite. Na primjer, ako pijete puno različitih vina, za optimalno skladištenje preporučuje se dvozonski hladnjak za vino. Imate li nekoliko odabranih boca ili volite raznoliku zalihu? Ovisno o tome, trebali biste prilagoditi veličinu vinske vitrine. Naravno, tu su i pitanja o dizajnu: Sviđa li vam se rasvjeta? Treba li vitrina biti crna ili neka druga boja? Treba li jedinica biti samostojeća ili je želite integrirati? Treba voditi računa i o vlažnosti u hladnjaku za vino. Trebao bi biti između 75 i 85%. Jeste li znali da: Klimatska klasa hladnjaka za vino označava idealnu temperaturu okoline na kojoj se može hladiti.
Znanost o vinu s Klarsteinom
Koje su vrste vina i po čemu se razlikuju? Rado ćemo vam to objasniti!
Bijelo vino
Bijelo vino jedna je od najpopularnijih sorti na svijetu, zbog čega je jedan od najželjenijih gostiju u vinskim hladnjačama. Za proizvodnju bijelog vina vinari koriste gotovo isključivo svijetlo grožđe. Obično se pije mlado, a okus bijelog vina obično karakterizira svježina, voćnost i veća kiselost u odnosu na crno vino. Poznate sorte grožđa su rajnski rizling, sauvignon bijeli i crni pinot.
Crno vino
Za crna vina, kao što im već ime i boja govore, prerađuje se samo crno grožđe. Vina dobivaju boju od pokožice voća koja fermentira zajedno s moštom. Intenzitet boje i sadržaj tanina tj. tanina ovisi o duljini kontakta mošta s ljuskama. Vremenski raspon može biti od nekoliko dana (za lagana crvena vina) do dva tjedna (za teška crvena vina). Dozrijevanjem u drvenim bačvama vina uglavnom dobivaju pune tonove i smolastiji okus. Poznate sorte grožđa za crna vina su Merlot, Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Pinot noir i Sangiovese.
Rose vina
Rose vino nastaje miješanjem bijelog i crnog vina. To je bila samo šala, ali iza nje leži uobičajena zabluda: mnogi ljudi misle da se ružičasta vina dobivaju miješanjem bijelog i crnog grožđa. U Europskoj uniji čak je zabranjeno miješati crno i bijelo vino za izradu roséa. Ne, samo crno grožđe je dio procesa proizvodnje, a vinarija postiže blijedo crvenu boju jer vrlo rano odvaja pokožice od mošta pa se malo boje pusti. Ipak, postoji jedna iznimka: ružičasti šampanjac se pravi od mješavine svijetlog i tamnog grožđa. Sorte grožđa Pinot Noir, Tempranillo, Pinotage, Shiraz i Cabernet Sauvignon smatraju se tipičnim za ružičasta vina.
Pjenušavo vino
Kako biseri! Ugljična kiselina koja je iscurila tijekom fermentacije obično se dodaje pjenušcu ili pjenušcu. U Italiji se takva vina nazivaju "frizzante", a Francuzi ih zovu "perlant". No, pjenušci su tek malo pjenušavi uz tlak od jedan do 2,5 bara. Popularni predstavnici, koji se nalaze iu vinskim hladnjačama, su mnogi Prosecci iz Italije.
Pjenušavo vino
Takozvana mirna vina gotovo da i ne sadrže alkohol, kao ni ugljičnu kiselinu, a služe kao osnova za pjenušava vina koja fermentiraju u boci, stvarajući prirodni sadržaj ugljične kiseline i alkohola. Da bi izdržale pritisak od najmanje tri bara, boce moraju imati posebno debele stijenke - znamo to iz novogodišnjih šankova. Ako niste upoznati s pojmom pjenušac, sigurni smo da vam je poznat onaj najpoznatiji: Champagne, koji ovo plemenito ime može nositi samo ako je proizveden u francuskoj regiji Champagne. Pjenušac i pjenušac često se poistovjećuju po nazivu, iako pravi njemački pjenušac uvijek nastaje od njemačkog mirnog vina.
Plemenito slatko vino
Plemenita slatka vina proizvode se djelomično ili u potpunosti od grožđa koje je zahvaćeno plemenitom truleži i sadrži malo vlage. Neka vas riječ "pokvareno" ne obeshrabri, jer rezultat je izvrstan u svakom pogledu. Budući da specijalno grožđe izlučuje puno manje tekućine od običnog svijetlog ili tamnog grožđa, proces proizvodnje zahtijeva veliku količinu, što poskupljuje i koncentrirana slatka vina, među koja spadaju mađarski Tokaj i francuski Château d'Yquem.
Likersko vino
Ako vino sadrži više od 15 volumnih postotaka, obično spada u kategoriju likerskih vina. Za visok udio alkohola odgovorna je ili prerada prezrelog grožđa ili korištenje baznog vina obogaćenog, primjerice, rakijom. Time se smanjuje vrenje i osigurava veći sadržaj šećera u grožđu. Posebno se preporučuju Banyuls, Marsala, Madeira, Port i Sherry.
Što vrijedi znati: Prava temperatura za piće
Zauzeli smo liberalan pristup ovoj temi: kao što ne postoji najbolji hladnjak za vino, ne postoji niti jedna prava temperatura za piće. Uostalom, kakva je svrha točne diplome ako vam se vino ne sviđa? Međutim, osim individualnog ukusa, postoje neke provjerene smjernice koje entuzijasti mogu slijediti kako bi pronašli idealnu temperaturu za piće. Općenito, crvena vina trebaju imati temperaturu od oko 18 stupnjeva, a bijela vina oko 10 stupnjeva.
To u potpunosti ovisi o njegovom sadržaju. Crna vina svoju aromu razvijaju na temperaturi od 15 °C do 18 °C. S druge strane, bijela vina zahtijevaju nešto nižu temperaturu skladištenja, od 11 °C do 14 °C. Rosé vina optimalno se čuvaju u vinskom hladnjaku na temperaturi od 7°C do 12°C. Pjenušac i šampanjac također se često dodaju temeljcu vina i, kao i pjenušci, zahtijevaju temperaturu od 5°C i 7°C. Treba voditi računa i o vlažnosti u vinskom hladnjaku, ona bi trebala biti između 75% i 85%.
Ovisi o veličini i energetskom razredu. U prosjeku se može reći da hladnjak za vino energetskog razreda E troši približno 90 kWh.
U osnovi, to je kao normalni hladnjak: s kompresijskim hlađenjem. To znači da rashladno sredstvo uzima toplinu iz unutrašnjosti i oslobađa je van. Međutim, hladnjak za vino treba shvatiti na potpuno drugačiji način od hladnjaka: temperature su prilično blaže. Osim toga, u njemu ne bi trebalo čuvati ništa osim vina i sličnih pića. Vrata su dobro zabrtvljena kako bi se spriječio prodor neugodnih mirisa, a boce su posebno zaštićene od vibracija.
Na prvi pogled, klima uređaj za hlađenje vina i hladnjak za vino u osnovi su sinonimi. Treći koncept je ormar za kontrolu temperature vina. Ovdje je bitna razlika: hladnjak s kontroliranom temperaturom osigurava da se vina u kratkom vremenu dovedu do idealne temperature za piće. S druge strane, hladnjak za vino dizajniran je za dugotrajno skladištenje i imitira uvjete u vinskom podrumu.
Naravno, ovisi o veličini i karakteristikama. Cijene malih vinskih hladnjača kreću se od oko 200 eura. Međutim, nema ograničenja za više cijene. Veliki i kvalitetni hladnjaci za vino obično koštaju i do 2000 eura.
Hladnjak za vino je luksuzan predmet. Koristi se kada želite idealno pohraniti vino i želite znati idealnu temperaturu i način čuvanja. To je relativno jeftinija alternativa vinskom podrumu. Stoga donosi visoku dodanu vrijednost koju ćete kao vinar sigurno vrlo brzo shvatiti. Dakle, ako želite idealno pohraniti svoje vino i istovremeno ga elegantno prezentirati, potreban vam je hladnjak za vino - to je ono što mi mislimo.
Za dnevnu sobu preporučamo samostojeći hladnjak za vino, ako ga ne želite ugraditi u kuhinjski element. Ovdje se također isplati uložiti u uređaj s vrlo niskom bukom.
5 €
Prijavite se na naše newslettere i ostvarite popust od 5 € na sljedeću kupovinu!
* Kupon je važeći samo jednom. Odnosi se na narudžbu minimalne vrijednosti 50 €.